St. Johns Country Day School

Championships & Awards

At St. Johns, opportunities to participate in and excel in athletics are many. Over the years, our teams and athletes have won numerous district, regional and state titles. Our students have been recognized among the top scholar-athletes in the state. In addition, the St. Johns athletic program has placed as one of Florida's top ten programs by the Florida High School Athletics Association.

Boys' Team Championships

Baseball

1998 District Champions
1990 District Champions
1989 District Champions
1987 District Champions
1986 District Champions
1985 District Champions
1984 District Champions
1982 District Champions
1981 District Champions
1980 District Champions
1979 District Champions
1977 District Champions

Basketball

1995 District Champions
1994 District Champions
1992 District Champions
1986 District Champions

Cross Country

2010 State Qualifier
2006 State Qualifier
2000 District Champions
1999 District Champions
1997 District Champions

Golf

2014 District Champions
1994 State Runner-up, District Champions
1998 District Champions

Soccer

2005 State Champions, Regional Champions, District Champions
2002 District Champions
2000 District Champions
1999 District Champions
1996 State Final Four, District Champions
1994 District Champions
1993 District Champions
1985 State Runner-up, District Champions
1984 State Runner-up, District Champions
1981 State Champions, District Champions
1980 State Champions, District Champions
1979 State Runner-up

Tennis

1997 District Champions

Track and Field

2015 District Champions, Phillip Powers - pole vault; Marcus Fairley - 400 meter dash
2013 District Champions
2007 Discus State Champion, Eric Clayman
2003 800M State Champion, Patrick Weaver
2002 District Champions
2001 District Champions
1992 Discus State Champion, Mark Clayman

Girls' Team Championships

Basketball

1992 District Champions
1991 District Champions
1988 District Champions
1987 District Champions
1986 District Champions

Cross Country

2011 State Qualifiier
2010 State Qualifiier
2009 State Qualifiier
2008 State Qualifiier
2007 State Qualifiier
1998 District Champions
1997 District Champions
1996 District Champions
1995 District Champions
1992 District Champions

Cheerleading

1997 State Champions

Golf

2014 District Champions
2013 District Champions
2010 State Qualifier (Erin Selfridge, individual)
2010 District Runner-up
2005 District Champions

Soccer

2016 State Champions, Regional Champions, District Champions
2015 State Champions, Regional Champions, District Champions
2014 State Champions, Regional Champions, District Champions
2013 State Champions, Regional Champions, District Champions
2012 State Champions, Regional Champions, District Champions
2011 District Champions, Regional Runner-Up
2010 State Final Four, Regional Champions, District Champions
2009 State Champions, Regional Champions, District Champions
2008 State Runner-Up, Regional Champions, District Champions
2007 State Champions, Regional Champions, District Champions
2006 State Final Four, Regional Champions, District Champions
2005 State Champions, Regional Champions, District Champions
2004 State Runner-up, Regional Champions, District Champions
1997 District Champions
1994 District Champions

Softball

2015 District Champions
2007 District Champions
1999 District Champions
1996 State Final Four
1995 District Champions
1991 District Champions
1990 District Champions
1989 District Champions
1987 District Champions
1986 District Champions
1985 District Champions
1983 District Champions

Tennis

2005 District Champions
2004 District Champions
2003 District Champions
2002 District Champions
2001 District Champions
2000 District Champions
1997 District Champions
1996 District Champions

Volleyball

2004 District Champions
2003 District Champions
2002 State Final Four, Regional Champions, District Champions
2001 State Runner-up, Regional Champions, District Champions
2000 District Champions
1993 District Champions
1992 District Champions
1991 District Champions
1990 District Champions
1986 State Final Four, Regional Champions, District Champions
1985 District Champions

Track and Field

2015 District Champions - Kirby Powers - high jump and pole vault;
2013 District Champions - Kelsey Stern-Pole Vault; Nikki Aiosa- 100 and 300 meter hurdles; Cara Simpson-100 meter dash
2010 100M hurdles Regional Runner-up, Nikki Aiosa
2010 400M Regional Runner-up, Erika Lyle
2010 Regional Runner-up (team)
2010 District Champions
2009 4x400 Relay State Champion (Erika Lyle, Mallory Bane, Annie Bobbitt, & Kaili Torres)
2009 District Champions
2008 800m State Champion Mallory Bane
2008 4x400 Relay State Champion (Carson Pickett, Erika Lyle, Annie Bobbitt, & Kaili Torres)
2008 District Champions
2007 Long Jump State Champion, Justine Quick
2007 4x400 Relay State Champion (Carson Pickett, Justine Quick, Annie Bobbitt, & Kaili Torres)
2007 State Runner-up
2007 District Champions
2006 100M State Champion, Amanda Martorana
2006 200M State Champion, Amanda Martorana
2013 District Champions
2006 District Champions
2005 District Champions
2004 District Champions
2001 District Champions
1993 District Champions
1992 District Champions

FHSAA All-Sports Awards

2003 State Runner-up
1999 State Award
1998 State Runner-Up
1998 State Award (Boys)
1997 State Award
1996 State Award

Individual Awards & Recognition
  • Noah Wilkes
    2016 Florida Athletic Coaches Association 2nd Team All-District
  • Madeline Schultz
    Florida Times Union Soccer Scholar Athlete
  • Madison Dill
    2015 Florida Times Union Volleyball Player of the Year
    2015 Under Armour All-American
  • Nikki Aiosa
    2015 Clay County Soccer Player of the Year
    2015 Florida Times Union Scholar Athlete

  • Chelsea Burns
    2015 Florida Times Union Girls Soccer Player of the Year
    2015 Class 1A Gatorade Girls Soccer Player of the Year
  • Merrick Isley
  • 2014 Florida Times Union Scholar Athlete
  • Ellen Crist
    2013 Girls Soccer Florida Times Union Player of the Year
    Dairy Farmers Class 1A Player of the Year
    Florida Athletic Coaches Association Class 1A Player of the Year
  • Kavan Kirk
    Boys Basketball Florida Athletic Coaches Association District 3 Player of the Year
  • Luke Dill
    Baseball Florida Athletic Coaches Association District 3 Player of the Year
  • Garrett Hays
    Baseball Florida Athletic Coaches Association All Star Selection
  • Carson Pickett
    2012 Florida Times-Union First Coast Player of the Year
  • Carson Pickett
    2012 Dairy Farmers Class 1A State Player of the year
  • Carson Pickett
    2012 Dairy Farmers "Miss Florida" State Player of the Year
  • Carson Pickett
    2012 Gatorade/ESPN Florida - State Player of the Year
  • Annie Bobbitt
    2011 All First Coast Player of the Year
  • Kaili Torres
    2010 Parade All-American
    2010 NSCAA National Youth All-American
  • Sarah Voigt
    2009. 2010 ESPN Rise All-American
  • Carson Pickett
    2010 NSCAA All-American
  • Thomas Weaver
    2008 FHSAA Scholar-Athlete of the Year
    2008 FHSAA Academic All-State Team
  • Amanda Martorana
    2007 Florida Times-Union First Coast Player of the Year
  • Kristen Weaver
    2006 FHSAA Scholar-Athlete of the Year
    2006 FHSAA Academic All-State Team
  • Stephen Creighton
    2006 FHSAA Academic All-State Team
  • Anna Martorana
    2005 Florida Times-Union First Coast Player of the Year
  • Ryan Dobbertien
    2004 FHSAA Academic All-State Team
  • Patrick Weaver
    2003 FHSAA Academic All-State Team
  • Courtney Caplin
    2002 FHSAA Scholar-Athlete of the Year
    2002 FHSAA Academic All-State Team
  • John Hoffman
    2001 FHSAA Academic All-State Team
  • Powered by Finalsite