Faculty & Staff Directory

Faculty & Staff A to Z

Mary Beth Allgaier

Mary Beth Allgaier

Pre-K3 - Grade 4 Art Teacher
Fine Arts, Lower School
Teresa Arellano

Teresa Arellano

Lower School Spanish
World Language, Lower School, Middle School
Jill Arnett

Jill Arnett

Director of Admissions
Staff
Pam Ayres

Pam Ayres

Ceramics & Sculpture; Honors Graphic Art, AP Portfolio Art; Art Foundations
Fine Arts, Upper School
Vanessa Belland

Vanessa Belland

Grade 1
Lower School
Sarah Beresik

Sarah Beresik

Associate Director of College Counseling, Middle School Volleyball Coach
Upper School, College Counseling
Nicholas Bianco

Nicholas Bianco

Honors Pre-Calc; AP Calc AB & BC
Mathematics, Upper School
Rebecca Bianco

Rebecca Bianco

Admissions Coordinator
Staff
Cathy Braude

Cathy Braude

Grade 5
Lower School
Yolanda Bronston

Yolanda Bronston

Business Office Associate, Head Varsity Girls Basketball Coach
Athletics, Staff
James Burke

James Burke

History Grade 6 & 7
History, Middle School
Thea Burke

Thea Burke

English 7 & 8; Honors English 8
English, Middle School
Sherry Burnside

Sherry Burnside

Receptionist; Administrative Assistant
Staff
Heather Burson

Heather Burson

School Nurse
Staff
Kimberly Cadley-Mach

Kimberly Cadley-Mach

Dance Instructor; MS Drama; US Theatre, Technical Director of Performing Arts
Fine Arts, Lower School, Middle School, Upper School
Enitza Calderon

Enitza Calderon

AP Spanish, Spanish 3; Honors Spanish 3; AP Spanish, MS Grade 6 Wheel
World Language, Middle School, Upper School
Caitlyn Carter

Caitlyn Carter

Music Grades PreK3, K-5; LS Chorus
Fine Arts, Lower School
Sara Chakkaphak

Sara Chakkaphak

Pre-K4
Lower School
Ashley Chancey

Ashley Chancey

Pre-Algebra; Algebra 1; Honors Algebra
Mathematics, Middle School, Upper School
Wes Cox

Wes Cox

AP Statistics, Geometry; Honors Geometry
Mathematics, Upper School
Molly Croft

Molly Croft

Kindergarten Assistant
Lower School, Staff
Leslie DeStefano

Leslie DeStefano

AP Psychology, Director of Curriculum & Instruction; Curriculum Committee Chair, Professional Development
Administration, Science, Upper School
Hope Dorman

Hope Dorman

English 10 & 11; Honors English 10 & 11
English, Upper School
Denise Evans

Denise Evans

Lower School Administrative Assistant
Staff
Jimmie Fair

Jimmie Fair

Maintenance
Maintenance
Mary Virginia Fisher

Mary Virginia Fisher

Acting Head of School, Head of Academics; Head of Upper School
Administration, Upper School
Katie Foster

Katie Foster

English 6; Honors English 6; English 7, Middle School Wheel
English, Middle School
Denise Fountain

Denise Fountain

AP Physics; Honors Physics, English
Mathematics, Middle School, Upper School
Christine Franzoni

Christine Franzoni

Grade 5; LS Math Coordinator
Lower School

Jennifer Frisbee

Preschool Assistant
Lower School, Staff

Brian Gardiner

Maintenance, Assistant Football Coach
Athletics, Maintenance, Staff
Gayle Garrison

Gayle Garrison

Ethics; US Government; AP US Government
History, Upper School

Sam Giordany

Maintenance
Maintenance
Dana Goode

Dana Goode

Registrar; Office of Academics Coordinator, Upper School Administrative Assistant
Staff, Upper School
Anne Gorman

Anne Gorman

Director of Technology, AP Computer Principles
Staff, Technology

Ali Gurule

College Counseling Coordinator
Staff, Upper School, College Counseling
Martha Hanson

Martha Hanson

Director of Operations, Transportation Coordinator
Administration
Celeste Heller

Celeste Heller

Grade 3, Assistant Head of Lower School
Lower School
Dina Helock

Dina Helock

Grade 1
Lower School
Elizabeth Herzog

Elizabeth Herzog

English Department Chair, English 12; Honors English 12; AP English Language
English, Upper School
Michael Hilliard

Michael Hilliard

Assistant Head of Upper School; Dean of Upper School, Summer Camp Director
Lower School, Upper School
Holly Jackson

Holly Jackson

Grade 2
Lower School
Kristin Jackson

Kristin Jackson

Journalism, World History; Honors World History
English, History
Mark Jackson

Mark Jackson

Physical Education Instructor, Head Varsity Boys Basketball Coach
Athletics, Lower School, Middle School, Upper School
Jeni Jacobs

Jeni Jacobs

Library Clerk
Library, Staff
Richard Jeffers

Richard Jeffers

Facilities Supervisor
Maintenance
Stacy Johnson

Stacy Johnson

English
English, Middle School
Jennifer Keller

Jennifer Keller

Grade 4; LS Language Arts Coordinator
Lower School
Holli Kennedy

Holli Kennedy

Assistant to Head of School and Head of Administrative Affairs, Assistant to Board of Trustees
Administration
Jennifer Knapp

Jennifer Knapp

AP English Lit, English 9; Honors English 9
English, Upper School
Ann Korahais

Ann Korahais

Director of School Counseling & Guidance Services
Guidance, Middle School, Upper School
Kimberly Kurnitsky

Kimberly Kurnitsky

Middle School Administrative Assistant, Middle School Cheer Coach
Middle School
Diane Landers

Diane Landers

Lower School Counselor
Guidance, Lower School
Cherelle Lapinski

Cherelle Lapinski

Math 6 & 7; College Algebra
Mathematics, Middle School, Upper School
Caroline Lebet

Caroline Lebet

French 1A; French 3/3H, French 4H; Wheel
World Language, Middle School, Upper School
Jacqueline Lentini

Jacqueline Lentini

Head of Middle School
Administration, Middle School
Traci Livingston

Traci Livingston

Athletic Director, Varsity Volleyball Coach
Administration, Athletics
Marisol Mendez

Marisol Mendez

Maintenance
Maintenance
Joshua Minchew

Joshua Minchew

IT Assistant
Technology
Regan Minners

Regan Minners

Director of Communications
Administration
McCall Morgan

McCall Morgan

Kindergarten
Lower School
Caroline Morris

Caroline Morris

Director of College Counseling
Administration, Upper School, College Counseling
Kimberly Murphy

Kimberly Murphy

World Language Department Chair, Spanish 2; Honors Spanish 2 & 4
World Language, Upper School
Kimberly Noble

Kimberly Noble

Director of Business Operations
Administration
Heather Olschewske

Heather Olschewske

Dance Instructor
Fine Arts, Lower School, Middle School, Upper School
Amy Perry

Amy Perry

Librarian and Information Specialist
Library, Lower School, Middle School, Upper School
Jean Marie Petty

Jean Marie Petty

Director of Alumni Relations
Administration
Kevin Peyton

Kevin Peyton

Maintenance
Maintenance
Michael Pickett

Michael Pickett

Physical Education Department Chair, Physical Education Instructor, Varsity Girls Soccer Coach
Athletics, Lower School, Middle School, Upper School
Michael Pilliod

Michael Pilliod

Chemistry, Honors Chemistry, and AP Chemistry
Science, Upper School
Kelsey Potratz

Kelsey Potratz

Pre-K3
Lower School
Amanda Powers

Amanda Powers

Grade 3, LS Social Studies Coordinator
Lower School
Tanya Powers

Tanya Powers

Head of Administrative Affairs
Administration
Kimberly Price

Kimberly Price

French Pre-K3-Grade 3; French 1; French 2/2 Honors, JV Tennis Coach
Athletics, World Language, Lower School, Middle School, Upper School
Martin Puello

Martin Puello

Maintenance
Maintenance
Lonnie Rachal

Lonnie Rachal

Information Technology Manager
Staff, Technology
Jordan Rechcigl

Jordan Rechcigl

Director of Development
Administration
Steve Reynolds

Steve Reynolds

Physical Education Instructor, Assistant Varsity Football Coach; MS Head Football Coach
Athletics, Lower School, Middle School, Upper School
Anna Reynolds-Patterson

Anna Reynolds-Patterson

Visual Arts Department Chair, Art Grades 5-8
Fine Arts, Lower School
Rachel Robison

Rachel Robison

Latin Teacher
World Language, Middle School
Patrick Rodifer

Patrick Rodifer

Dean of Middle School; English 7; Grade 6 Wheel, Varsity Softball Coach
Athletics, English, Middle School
Judibelle Roman

Judibelle Roman

AP Biology; Physics; Marine Science
Science, Upper School
Jordan Rooks

Jordan Rooks

History 7 & 8
History, Middle School
Lisa Rosenau

Lisa Rosenau

Academic Achievement Coordinator
Lower School
Tina Sachs

Tina Sachs

Science Department Chair, Science 6 & 7, Fellowship Mentor; Apple Teacher
Middle School, Science
Brad Schmidt

Brad Schmidt

Physical Education Instructor, Varsity Boys Soccer Coach
Athletics, Upper School
Brenda Scott

Brenda Scott

Performing Arts Department Chair, Pre-K3 Music; MS Chorus, St. Johns Singers; MS Handbells; Chamber Ensemble
Fine Arts, Lower School, Middle School, Upper School
Harrison Sepulveda

Harrison Sepulveda

Latin 3/Honors, AP Latin, English 11, Honors English 11, AP English Literature/Composition
English, World Language, Upper School
Christie Slaughter

Christie Slaughter

Assistant Athletic Director; Physical Education Instructor, Assistant Tennis Coach; Assistant Volleyball Coach
Athletics, Lower School
Jan Slaughter

Jan Slaughter

Kindergarten Assistant
Lower School, Staff
Shannon Sneed

Shannon Sneed

Kindergarten
Lower School
Josh Stern

Josh Stern

History and Social Science Department Chair; AP US History, US History 8; US History 11; Honors US History, Cricket Club Coach
History, Upper School
Deb Stolow

Deb Stolow

Mathematics
Mathematics, Middle School, Upper School
Elnora Teague

Elnora Teague

Bus Driver
Staff
Iris Tena

Iris Tena

Maintenance
Maintenance
Nicole Thompson

Nicole Thompson

Grade 2
Lower School
Heather Velasco

Heather Velasco

Modern World History; Honors Modern World History, AP Seminar, Interact Club Sponsor
History, Upper School
Jennifer Wagstaff

Jennifer Wagstaff

Science 7 & 8
Middle School, Science
Kelly Walsky

Kelly Walsky

Manager, Accounting and Human Resources
Staff
Michael Warren

Michael Warren

Band Director; AP Music Theory
Fine Arts, Lower School, Middle School, Upper School
Sue Watson

Sue Watson

Extended Day Assistant
Lower School, Staff
Amanda Wells

Amanda Wells

Pre-K3 Assistant
Lower School, Staff
Erin Willingham

Erin Willingham

Grade 4
Lower School
Otis Wirth

Otis Wirth

Head of Lower School
Administration, Lower School
Cyathia Wright

Cyathia Wright

Bus Driver
Staff