Faculty & Staff Directory

Faculty & Staff A to Z

Karen Abbott

Karen Abbott

Director of Academic Services
Administration, Guidance
Michele Adams-Lentz '89

Michele Adams-Lentz '89

School Nurse
Staff
JJ Albino

JJ Albino

Pool Manager & Head Age Group Swim Coach; SPAC
Athletics, Staff
Mary Beth Allgaier

Mary Beth Allgaier

Kindergarten - Grade 5 Art Teacher
Fine Arts, Lower School
Pam Ayres

Pam Ayres

Ceramics & Sculpture; 2D Design, Portfolio Art; Art Foundations
Fine Arts, Upper School
Valorie Baker

Valorie Baker

Head of School
Administration
Lindsay Berrang

Lindsay Berrang

Reception
Staff
Cathy Braude

Cathy Braude

Math Specialist
Lower School
Parker Bryant '15

Parker Bryant '15

Assistant SPAC; Varsity Swim Coach
Athletics, Staff
Thea Burke

Thea Burke

English 8; Honors English 7 & 8
English, Middle School
Sherry Burnside

Sherry Burnside

Auxiliary Programs Coordinator
Staff
Michael Bush

Michael Bush

Algebra 2/Honors Algebra 2; Geometry/Honors Geometry
Mathematics, Middle School, Upper School
Enitza Calderon

Enitza Calderon

AP Spanish, Spanish 1 & 3; Honors Spanish 3
World Language, Middle School, Upper School
Jessica Coin

Jessica Coin

PK4 Teacher
Lower School
Wes Cox

Wes Cox

AP Statistics; Honors PreCalculus; College Algebra, Economics; AP Macroeconomics; Discrete Math
Mathematics, Upper School
Jennifer Cumberbatch

Jennifer Cumberbatch

Mathematics
Mathematics
Hope Dorman

Hope Dorman

English 10 & 11; Honors English 10, Journalism/H Journalism
English, Upper School
Brian Dunne

Brian Dunne

History Teacher
History, Middle School
John Dwyer-Wessling

John Dwyer-Wessling

Dean of Lower School; Middle School Wellness, Middle School Volleyball Coach
Athletics, Lower School, Middle School
Kiara Dwyer-Wessling

Kiara Dwyer-Wessling

Director of Global Education; French 1A
World Language, Upper School
Gayle Fiser

Gayle Fiser

Science Department Chair; Biology/H Biology, Honors Anatomy & Physiology; AP Environmental Science
Middle School, Science, Upper School
Denise Fountain

Denise Fountain

Math Department Chair, Physics; AP Physics; Honors Physics, Algebra 2
Middle School, Science, Upper School
Gayle Garrison '94

Gayle Garrison '94

Ethics; US Government; AP US Government; AP Research, US History in the 60's
History, Upper School
Ian Gibson

Ian Gibson

Development Associate, Head Boys Varsity Basketball Coach
Athletics, Upper School
Cindy Glass

Cindy Glass

Band Director; AP/Honors Music Theory, Symphonic Band/Honors Symphonic Band; Grade 5/MS Band
Fine Arts
Dana Goode

Dana Goode

Registrar, Upper School Administrative Assistant
Staff, Upper School
Anne Gorman

Anne Gorman

Director of Technology, Computer Science Dept. Chair; Computer Technology Intern, AP Computer Science; AP Computer Science Principles
Administration, Technology
Spook Hill '82

Spook Hill '82

Director of Facilities
Administration, Staff
Michael Hilliard

Michael Hilliard

Assistant Head of Upper School; Dean of Upper School
Upper School
Meredith Hoffmann

Meredith Hoffmann

Algebra 1A & 1B; Algebra 1, Head JV Tennis Coach
Mathematics, Middle School
Melissa Ingram '01

Melissa Ingram '01

Grade 1
Lower School
Danielle Irwin

Danielle Irwin

Grade 2
Lower School
Holly Jackson

Holly Jackson

Middle School English
English, Middle School
Kristin Jackson '00

Kristin Jackson '00

Journalism/Honors Journalism, World History; Honors World History; AP French Language, Honors French 4
English, History
Jeni Jacobs

Jeni Jacobs

Media Center Specialist
Library, Staff
James Jeffers

James Jeffers

Maintenance
Maintenance
Richard Jeffers

Richard Jeffers

Facilities Supervisor
Maintenance
Amy Johnson

Amy Johnson

Director of Counseling
Lower School, Middle School, Upper School
Stacy Johnson

Stacy Johnson

English Department Chair; English 11/Honors English 11; AP Lang, Public Speaking; NHS Sponsor
English, Middle School
Jennifer Keller

Jennifer Keller

Grades 4 & 5 Academy
Lower School
Holli Kennedy

Holli Kennedy

Executive Assistant to Head of School; Assistant to Board of Trustees
Administration, Staff
Kimberly Kurnitsky

Kimberly Kurnitsky

Middle School Administrative Assistant, Middle School Cheer Coach
Middle School, Staff
Diane Landers

Diane Landers

Director of School Services
Lower School, Middle School, Upper School
Jacqueline Lentini

Jacqueline Lentini

Head of Upper School
Administration, Upper School
Amy Lerche

Amy Lerche

Grades 4 & 5 Academy
Lower School
Melvin Letson

Melvin Letson

Maintenance
Maintenance
Sophia Leverette

Sophia Leverette

Grade 2
Lower School
Jacob Lusk

Jacob Lusk

English 9/9 Honors; Honors Creative Writing
English, Upper School
Ben Magidson

Ben Magidson

Head of Middle School
Administration, Middle School
Scott Manson

Scott Manson

Director of Finance
Administration
Brittany McGuire

Brittany McGuire

Assistant Admissions Director, Head Varsity Softball Coach, Summer Camp Director
Staff, Admissions
Shelley Miller

Shelley Miller

Chemistry; Honors Chemistry; AP Chemistry
Science, Upper School
Isabelle Milne

Isabelle Milne

Kindergarten
Lower School
Regan Minners

Regan Minners

Director of Communications
Administration

Jennifer Moncada

PK3 Assistant
Lower School
Caroline Morris

Caroline Morris

Director of College Counseling
Administration, Upper School, College Counseling
Sirena Mosley

Sirena Mosley

Computer Science; Educational Technology Manager
Middle School, Technology
Kimberly Murphy

Kimberly Murphy

World Language Department Chair, Spanish 2; Honors Spanish 2 & 4; Intro Linguistics, Honors Introductory Linguistics
World Language, Upper School
Anne Neyra

Anne Neyra

English 12 & 12 Honors, AP English Literature & Composition
English, Upper School
Liz Nottingham

Liz Nottingham

Director of Advancement & Human Resources
Administration
Meagan O'Toole

Meagan O'Toole

AP Psychology; Sign Language
English, Lower School, Science, Upper School
Paul Perez

Paul Perez

Performing Arts Director; Drama, Technical Theatre/Honors Technical Theatre; Technical Performance/Honors
Fine Arts, Middle School, Upper School
Michael Pickett '83

Michael Pickett '83

Physical Education Department Chair, Physical Education Instructor, Varsity Girls Soccer Coach
Athletics, Middle School, Upper School
Amanda Powers '01

Amanda Powers '01

Grades 4 & 5 Academy
Lower School
Kimberly Price

Kimberly Price

French Pre-K3-Grade 3; French 1; French 2/2 Honors, French 3
World Language, Lower School, Middle School, Upper School
Linda Priest

Linda Priest

Accountant
Staff
Lonnie Rachal

Lonnie Rachal

Information Technology Manager
Staff, Technology
Jordan Rechcigl '10

Jordan Rechcigl '10

Special Events and Parent Relations Coordinator
Staff

Ashley Reyes

Creative Content Producer
Staff
Anna Reynolds

Anna Reynolds

Visual Arts Department Chair, Art Grades 6-8, Foundations of Art; Honors Painting & Printmaking
Fine Arts, Middle School
Emily Risdon

Emily Risdon

Pre-K Assistant
Lower School
Kelly Risdon

Kelly Risdon

Director of Enrollment Management
Administration, Lower School, Middle School, Upper School, Admissions
Rachel Robison '09

Rachel Robison '09

Latin 1; Latin 2/2Honors, Latin 3/3 Honors; Latin 4 & 5
World Language, Middle School
Patrick Rodifer

Patrick Rodifer

Middle School Assistant Head, Dean of Middle School
English, Middle School
Judibelle Roman

Judibelle Roman

Biology; Honors Biology; Marine Science
Science, Upper School
Jordan Rooks

Jordan Rooks

History 7 & 8, Junior Varsity Baseball Coach
History, Middle School
Maura Rupert

Maura Rupert

Learning Specialist
Lower School, Middle School
Tina Sachs

Tina Sachs

Science 6 & 7; Grade 6 Math
Mathematics, Middle School, Science
Gina Sasaki

Gina Sasaki

Spanish Teacher
World Language, Middle School
Brad Schmidt

Brad Schmidt

Director of Athletic Facilities, Varsity Boys Soccer Coach
Athletics, Upper School
John Sgromolo

John Sgromolo

Director of Athletics
Lower School, Middle School
Ashleigh Shim

Ashleigh Shim

Director of Student Life & Wellness Instructor, Girls Soccer Assistant, Summer Camp Director
Athletics, Upper School
Tiffany Silerzio

Tiffany Silerzio

Kindergarten
Lower School
Jan Slaughter

Jan Slaughter

Assistant Kindergarten Teacher; Kindergarten Movement
Lower School, Staff
Christie Slaughter '05

Christie Slaughter '05

Lower School Physical Education Instructor; Director of Club Sparty, Assistant Tennis Coach
Athletics, Lower School
Josh Stern

Josh Stern

History and Social Science Department Chair; AP US History, US History 11; Honors US History; Sports in North America, Cricket Club Coach
History, Upper School
Elnora Teague

Elnora Teague

Bus Driver
Staff
McCall Thoemke '97

McCall Thoemke '97

Grade 3
Lower School
Gary Thomas

Gary Thomas

Study Hall Teacher; Strength & Conditioning Coach, Boys Golf Coach; Assistant Baseball Coach
Staff, Upper School
Nicole Thompson

Nicole Thompson

Grades 4 & 5 Academy
Lower School
Dawn Tracy

Dawn Tracy

Pre-K3 Teacher
Lower School
Ryan Trevett

Ryan Trevett

Director of Development
Administration
Heather Velasco

Heather Velasco

Modern World History; Honors Modern World History, Honors Art History; AP Seminar;
History, Upper School
Sarah Voglewede '11

Sarah Voglewede '11

Associate Director of College Counseling, Middle School Girls Soccer Coach; Soccer Goalie Coach
Athletics, Staff, Upper School, College Counseling
Jennifer Wagstaff

Jennifer Wagstaff

Science 8; Engineering
Middle School, Science
Sarah Kate Walker

Sarah Kate Walker

Grade 3
Lower School
Curt Williamson

Curt Williamson

Academic Technology Specialist
Technology
Erin Willingham '98

Erin Willingham '98

Lower School Assistant Head; Grade 1
Lower School
Otis Wirth

Otis Wirth

Head of Lower School
Administration, Lower School